Cornell Dubilier Electronics 381LQ471M200H022
381LQ471M200H022 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ471M200H022
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LQ471M200H022.pdf
Availability of 381LQ471M200H022
QUANTITY
381LQ471M200H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ471M200H022
Internal Part NumberEIS-381LQ471M200H022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LQ Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ471M200H022
Related Links381LQ471, 381LQ471M200H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ471M200H022 Details Description
Related parts for 381LQ471M200H022
RES ARRAY 2 RES 12K OHM 0404 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
COUPLING RING KIT METAL SZ 17 datasheet.pdf
RES 43.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 98MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP11T datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 460MA 875 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 36AWG WHT datasheet.pdf