Cornell Dubilier Electronics 381LQ561M160H022
381LQ561M160H022 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ561M160H022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LQ561M160H022.pdf
Availability of 381LQ561M160H022
QUANTITY
381LQ561M160H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ561M160H022
Internal Part NumberEIS-381LQ561M160H022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LQ
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ561M160H022
Related Links381LQ561, 381LQ561M160H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ561M160H022 Details Description
Related parts for 381LQ561M160H022
NPN PHOTOTRANS 900NM TO-18 SMALL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .08W HIFI 20SOPWR datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM YELLOW datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123 datasheet.pdf