Cornell Dubilier Electronics 381LQ561M200H022
381LQ561M200H022 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ561M200H022
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LQ561M200H022.pdf
Availability of 381LQ561M200H022
QUANTITY
381LQ561M200H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ561M200H022
Internal Part NumberEIS-381LQ561M200H022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ561M200H022
Related Links381LQ561, 381LQ561M200H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ561M200H022 Details Description
Related parts for 381LQ561M200H022
SWITCH FS ROLLER LEVER SILV PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 20A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 12V GREEN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 20MHZ 8SOP datasheet.pdf