Cornell Dubilier Electronics 381LQ561M250J032
381LQ561M250J032 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ561M250J032
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LQ561M250J032.pdf
Availability of 381LQ561M250J032
QUANTITY
381LQ561M250J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ561M250J032
Internal Part NumberEIS-381LQ561M250J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ561M250J032
Related Links381LQ561, 381LQ561M250J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ561M250J032 Details Description
Related parts for 381LQ561M250J032
RES 48.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPER MPU 4.4 100MA WD 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
LIMIT SWITCH CENTER ROLLER SPST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT CLIP 30AU datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf