Cornell Dubilier Electronics 381LQ821M160J022
381LQ821M160J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ821M160J022
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LQ821M160J022.pdf
Availability of 381LQ821M160J022
QUANTITY
381LQ821M160J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ821M160J022
Internal Part NumberEIS-381LQ821M160J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ821M160J022
Related Links381LQ821, 381LQ821M160J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ821M160J022 Details Description
Related parts for 381LQ821M160J022
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-780S datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 100POS W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
IC SDRAM 8MX16 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf