Cornell Dubilier Electronics 381LQ821M250J452
381LQ821M250J452 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ821M250J452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LQ821M250J452.pdf
Availability of 381LQ821M250J452
QUANTITY
381LQ821M250J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ821M250J452
Internal Part NumberEIS-381LQ821M250J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LQ
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ821M250J452
Related Links381LQ821, 381LQ821M250J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ821M250J452 Details Description
Related parts for 381LQ821M250J452
IDC CABLE - HSR30H/AE30M/HPK30H datasheet.pdf
RELAY SOCKET PC MNT RY 3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CLIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 75W 15V OUTPUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1600V 50A M1 datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf