Cornell Dubilier Electronics 381LR152M200K052
381LR152M200K052 picture photo
Mfg. Part Number
381LR152M200K052
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LR152M200K052.pdf
Availability of 381LR152M200K052
QUANTITY
381LR152M200K052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR152M200K052
Internal Part NumberEIS-381LR152M200K052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)99 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.56A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR152M200K052
Related Links381LR152, 381LR152M200K052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR152M200K052 Details Description
Related parts for 381LR152M200K052
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN 1/0 AWG #1/4 AMPOWER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC DIFF BUS TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 16MM datasheet.pdf
HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf