Cornell Dubilier Electronics 381LR221M420A022
381LR221M420A022 picture photo
Mfg. Part Number
381LR221M420A022
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
381LR221M420A022.pdf
Availability of 381LR221M420A022
QUANTITY
381LR221M420A022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR221M420A022
Internal Part NumberEIS-381LR221M420A022
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR221M420A022
Related Links381LR221, 381LR221M420A022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR221M420A022 Details Description
Related parts for 381LR221M420A022
FUSE CERM 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:18 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT W/O NUT 12POS PIN datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.115" 3MM 2LD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN CABLE datasheet.pdf
TAPE 5908 VHB FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf