Cornell Dubilier Electronics 381LR471M200J022
381LR471M200J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LR471M200J022
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LR471M200J022.pdf
Availability of 381LR471M200J022
QUANTITY
381LR471M200J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR471M200J022
Internal Part NumberEIS-381LR471M200J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)317 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR471M200J022
Related Links381LR471, 381LR471M200J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR471M200J022 Details Description
Related parts for 381LR471M200J022
RES 15K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 55V 1A TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323F datasheet.pdf
OSC XO 256.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.8MM datasheet.pdf
CHISEL BENT 30 DEGREE 1.78MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf