Cornell Dubilier Electronics 381LR471M200J022
381LR471M200J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LR471M200J022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LR471M200J022.pdf
Availability of 381LR471M200J022
QUANTITY
381LR471M200J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR471M200J022
Internal Part NumberEIS-381LR471M200J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)317 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR471M200J022
Related Links381LR471, 381LR471M200J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR471M200J022 Details Description
Related parts for 381LR471M200J022
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123FL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf