Cornell Dubilier Electronics 381LR471M250H452
381LR471M250H452 picture photo
Mfg. Part Number
381LR471M250H452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LR471M250H452.pdf
Availability of 381LR471M250H452
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LR471M250H452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR471M250H452
Internal Part NumberEIS-381LR471M250H452
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)317 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR471M250H452
Related Links381LR471, 381LR471M250H452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR471M250H452 Details Description
Related parts for 381LR471M250H452
SSD 16GB SCSI datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLX 14DIP datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM RED 655NM datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 37MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf