Cornell Dubilier Electronics 381LR471M250H452
381LR471M250H452 picture photo
Mfg. Part Number
381LR471M250H452
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LR471M250H452.pdf
Availability of 381LR471M250H452
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LR471M250H452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR471M250H452
Internal Part NumberEIS-381LR471M250H452
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)317 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)