Cornell Dubilier Electronics 381LR820M450J012
381LR820M450J012 picture photo
Mfg. Part Number
381LR820M450J012
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381LR820M450J012.pdf
Availability of 381LR820M450J012
QUANTITY
381LR820M450J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR820M450J012
Internal Part NumberEIS-381LR820M450J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.617 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR820M450J012
Related Links381LR820, 381LR820M450J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR820M450J012 Details Description
Related parts for 381LR820M450J012
SWITCH MINI SPST-NO PLUNG .187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 660MA 730 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf