Cornell Dubilier Electronics 381LX122M100H032
381LX122M100H032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX122M100H032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
381LX122M100H032.pdf
Availability of 381LX122M100H032
QUANTITY
381LX122M100H032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX122M100H032
Internal Part NumberEIS-381LX122M100H032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX122M100H032
Related Links381LX122, 381LX122M100H032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX122M100H032 Details Description
Related parts for 381LX122M100H032
DSUB CABL-AMM25G/ AE25M / AMM25G datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/MPR50K datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC BUS SW QUAD LV 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf