Cornell Dubilier Electronics 381LX122M250A052
381LX122M250A052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX122M250A052
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX122M250A052.pdf
Availability of 381LX122M250A052
QUANTITY
381LX122M250A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX122M250A052
Internal Part NumberEIS-381LX122M250A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX122M250A052
Related Links381LX122, 381LX122M250A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX122M250A052 Details Description
Related parts for 381LX122M250A052
TWIST LOCK HINGED .70-.80"DIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 289 I/O 780HBGA datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
GAGE M22520/3-9 FOR M/5-100 /10- datasheet.pdf
LEISTE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf