Cornell Dubilier Electronics 381LX152M080J022
381LX152M080J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX152M080J022
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
381LX152M080J022.pdf
Availability of 381LX152M080J022
QUANTITY
381LX152M080J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX152M080J022
Internal Part NumberEIS-381LX152M080J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)133 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX152M080J022
Related Links381LX152, 381LX152M080J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX152M080J022 Details Description
Related parts for 381LX152M080J022
IC TRANSCVR DUAL N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6.8A MLP2X2 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 105MA 45 OHM TH datasheet.pdf
SR BTS CB FT 3 ASY datasheet.pdf
SENSOR TEMP 100C 6W MAKE datasheet.pdf