Cornell Dubilier Electronics 381LX152M160A022
381LX152M160A022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX152M160A022
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LX152M160A022.pdf
Availability of 381LX152M160A022
QUANTITY
381LX152M160A022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX152M160A022
Internal Part NumberEIS-381LX152M160A022
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)144 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX152M160A022
Related Links381LX152, 381LX152M160A022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX152M160A022 Details Description
Related parts for 381LX152M160A022
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
IC REG 17V 5V 0.5A TO-220 datasheet.pdf