Cornell Dubilier Electronics 381LX183M025K042
381LX183M025K042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX183M025K042
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
381LX183M025K042.pdf
Availability of 381LX183M025K042
QUANTITY
381LX183M025K042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX183M025K042
Internal Part NumberEIS-381LX183M025K042
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX183M025K042
Related Links381LX183, 381LX183M025K042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX183M025K042 Details Description
Related parts for 381LX183M025K042
IC LINE DRVR LOWPWR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMPC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3P4T 300MA 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
Connector Receptacle 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf