Cornell Dubilier Electronics 381LX221M450J052
381LX221M450J052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX221M450J052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381LX221M450J052.pdf
Availability of 381LX221M450J052
QUANTITY
381LX221M450J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX221M450J052
Internal Part NumberEIS-381LX221M450J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX221M450J052
Related Links381LX221, 381LX221M450J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX221M450J052 Details Description
Related parts for 381LX221M450J052
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL MOTOR CTRL FOR CPU datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf