Cornell Dubilier Electronics 381LX221M450J052
381LX221M450J052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX221M450J052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381LX221M450J052.pdf
Availability of 381LX221M450J052
QUANTITY
381LX221M450J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX221M450J052
Internal Part NumberEIS-381LX221M450J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX221M450J052
Related Links381LX221, 381LX221M450J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX221M450J052 Details Description
Related parts for 381LX221M450J052
FILTER 3-TERM 125MHZ 2A SMD datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 160X128 WHT TRANSF datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
RETAINER SCREW SS FOR M3 ST datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TFLEX 630,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC RECEIVER GPS/GNSS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf