Cornell Dubilier Electronics 381LX222M080K022
381LX222M080K022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX222M080K022
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
381LX222M080K022.pdf
Availability of 381LX222M080K022
QUANTITY
381LX222M080K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX222M080K022
Internal Part NumberEIS-381LX222M080K022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX222M080K022
Related Links381LX222, 381LX222M080K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX222M080K022 Details Description
Related parts for 381LX222M080K022
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 14A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM R/ANGLE datasheet.pdf