Cornell Dubilier Electronics 381LX222M180A052
381LX222M180A052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX222M180A052
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
381LX222M180A052.pdf
Availability of 381LX222M180A052
QUANTITY
381LX222M180A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX222M180A052
Internal Part NumberEIS-381LX222M180A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX222M180A052
Related Links381LX222, 381LX222M180A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX222M180A052 Details Description
Related parts for 381LX222M180A052
IC 16BIT REGISTERED TXRX 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8:1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf