Cornell Dubilier Electronics 381LX272M160A052
381LX272M160A052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX272M160A052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LX272M160A052.pdf
Availability of 381LX272M160A052
QUANTITY
381LX272M160A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX272M160A052
Internal Part NumberEIS-381LX272M160A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)86 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX272M160A052
Related Links381LX272, 381LX272M160A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX272M160A052 Details Description
Related parts for 381LX272M160A052
CAP CER 2200PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 4.2MM DUAL TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf