Cornell Dubilier Electronics 381LX391M400K052
381LX391M400K052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX391M400K052
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381LX391M400K052.pdf
Availability of 381LX391M400K052
QUANTITY
381LX391M400K052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX391M400K052
Internal Part NumberEIS-381LX391M400K052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)425 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX391M400K052
Related Links381LX391, 381LX391M400K052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX391M400K052 Details Description
Related parts for 381LX391M400K052
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 1.01 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
SR BTS FT BRS 6 ASY C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
TERM RING INS 16-14AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf