Cornell Dubilier Electronics 381LX471M160A202
381LX471M160A202 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M160A202
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LX471M160A202.pdf
Availability of 381LX471M160A202
QUANTITY
381LX471M160A202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M160A202
Internal Part NumberEIS-381LX471M160A202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)459 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M160A202
Related Links381LX471, 381LX471M160A202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M160A202 Details Description
Related parts for 381LX471M160A202
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SO datasheet.pdf
HANDLE INSUL RATCHET 3/8" 7.48" datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 7A 17 MOHM TH datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.179" BRASS 1/8" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 350V 0.18A TO92-3 datasheet.pdf