Cornell Dubilier Electronics 381LX471M160J022
381LX471M160J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M160J022
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LX471M160J022.pdf
Availability of 381LX471M160J022
QUANTITY
381LX471M160J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M160J022
Internal Part NumberEIS-381LX471M160J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M160J022
Related Links381LX471, 381LX471M160J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M160J022 Details Description
Related parts for 381LX471M160J022
LAMP INCAND 27MM BAYONET 130V datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 7.16K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 62MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC ENERGY MONITOR I2C 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf