Cornell Dubilier Electronics 381LX471M250K022
381LX471M250K022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M250K022
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX471M250K022.pdf
Availability of 381LX471M250K022
QUANTITY
381LX471M250K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M250K022
Internal Part NumberEIS-381LX471M250K022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M250K022
Related Links381LX471, 381LX471M250K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M250K022 Details Description
Related parts for 381LX471M250K022
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
4X5 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 24QFN datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 12POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2X2 VERT BRKWAY AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 3A VFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf