Cornell Dubilier Electronics 381LX471M315A042
381LX471M315A042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M315A042
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
381LX471M315A042.pdf
Availability of 381LX471M315A042
QUANTITY
381LX471M315A042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M315A042
Internal Part NumberEIS-381LX471M315A042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M315A042
Related Links381LX471, 381LX471M315A042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M315A042 Details Description
Related parts for 381LX471M315A042
RELAY SSR 120VAC .9A ZC 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 8600UF 100V SCREW datasheet.pdf
IC CLK GEN /2 4 /4 6 20-SOIC datasheet.pdf
AUDIOPHILE TUBE OUTPUT TRANSFRMR datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM RND 6.5MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT R/A datasheet.pdf