Cornell Dubilier Electronics 381LX471M315K052
381LX471M315K052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M315K052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
381LX471M315K052.pdf
Availability of 381LX471M315K052
QUANTITY
381LX471M315K052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M315K052
Internal Part NumberEIS-381LX471M315K052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M315K052
Related Links381LX471, 381LX471M315K052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M315K052 Details Description
Related parts for 381LX471M315K052
CONN HEADER 5POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
TOOL CRIMP BATTERY POWERED 110V datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 1.4KVAC SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W T18 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf