Cornell Dubilier Electronics 381LX472M025K202
381LX472M025K202 picture photo
Mfg. Part Number
381LX472M025K202
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
381LX472M025K202.pdf
Availability of 381LX472M025K202
QUANTITY
381LX472M025K202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX472M025K202
Internal Part NumberEIS-381LX472M025K202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX472M025K202
Related Links381LX472, 381LX472M025K202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX472M025K202 Details Description
Related parts for 381LX472M025K202
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 48V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SSD M2 SATA 80MM 32GB PE SLC IND datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 34POS W/KEY TIN datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 12 POS SMD datasheet.pdf