Cornell Dubilier Electronics 381LX472M035A202
381LX472M035A202 picture photo
Mfg. Part Number
381LX472M035A202
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
381LX472M035A202.pdf
Availability of 381LX472M035A202
QUANTITY
381LX472M035A202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX472M035A202
Internal Part NumberEIS-381LX472M035A202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX472M035A202
Related Links381LX472, 381LX472M035A202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX472M035A202 Details Description
Related parts for 381LX472M035A202
IC USB 2.0 TX2 TXRX 56-SSOP datasheet.pdf
CONN PIN SAN 24-30AWG CRIMP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COMP DUAL 1.8V PP 8-MSOP datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf