Cornell Dubilier Electronics 381LX561M400A052
381LX561M400A052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX561M400A052
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381LX561M400A052.pdf
Availability of 381LX561M400A052
QUANTITY
381LX561M400A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX561M400A052
Internal Part NumberEIS-381LX561M400A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX561M400A052
Related Links381LX561, 381LX561M400A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX561M400A052 Details Description
Related parts for 381LX561M400A052
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.25A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 37.38"W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 16.6MA 605 OHM TH datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 200A POWIR 62 datasheet.pdf