Cornell Dubilier Electronics 381LX562M050A022
381LX562M050A022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX562M050A022
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
381LX562M050A022.pdf
Availability of 381LX562M050A022
QUANTITY
381LX562M050A022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX562M050A022
Internal Part NumberEIS-381LX562M050A022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX562M050A022
Related Links381LX562, 381LX562M050A022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX562M050A022 Details Description
Related parts for 381LX562M050A022
CAP CER 1000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN MALE M12 8PS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf