Cornell Dubilier Electronics 381LX562M063K452
381LX562M063K452 picture photo
Mfg. Part Number
381LX562M063K452
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
381LX562M063K452.pdf
Availability of 381LX562M063K452
QUANTITY
381LX562M063K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX562M063K452
Internal Part NumberEIS-381LX562M063K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX562M063K452
Related Links381LX562, 381LX562M063K452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX562M063K452 Details Description
Related parts for 381LX562M063K452
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf