Cornell Dubilier Electronics 381LX562M100A062
381LX562M100A062 picture photo
Mfg. Part Number
381LX562M100A062
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
381LX562M100A062.pdf
Availability of 381LX562M100A062
QUANTITY
381LX562M100A062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX562M100A062
Internal Part NumberEIS-381LX562M100A062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX562M100A062
Related Links381LX562, 381LX562M100A062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX562M100A062 Details Description
Related parts for 381LX562M100A062
RES SMD 62 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUFFER 14BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK HDR STR SR datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 14DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf