Cornell Dubilier Electronics 381LX563M010A042
381LX563M010A042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX563M010A042
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
381LX563M010A042.pdf
Availability of 381LX563M010A042
QUANTITY
381LX563M010A042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX563M010A042
Internal Part NumberEIS-381LX563M010A042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX563M010A042
Related Links381LX563, 381LX563M010A042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX563M010A042 Details Description
Related parts for 381LX563M010A042
RES SMD 3.6K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR FMAL 20PS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf