Cornell Dubilier Electronics 381LX820M350H012
381LX820M350H012 picture photo
Mfg. Part Number
381LX820M350H012
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381LX820M350H012.pdf
Availability of 381LX820M350H012
QUANTITY
381LX820M350H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX820M350H012
Internal Part NumberEIS-381LX820M350H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.43 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX820M350H012
Related Links381LX820, 381LX820M350H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX820M350H012 Details Description
Related parts for 381LX820M350H012
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
LENS RGBX OVAL 48X32DEG MCE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADL5375-05 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
8-Bit 20 MSPS, 60 mW Sampling A/D Converter IC datasheet.pdf