Cornell Dubilier Electronics 381LX821M180J042
381LX821M180J042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX821M180J042
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
381LX821M180J042.pdf
Availability of 381LX821M180J042
QUANTITY
381LX821M180J042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX821M180J042
Internal Part NumberEIS-381LX821M180J042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX821M180J042
Related Links381LX821, 381LX821M180J042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX821M180J042 Details Description
Related parts for 381LX821M180J042
SOCKET CONTACT,SIZE 8,HDI datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC34H/AE34M/HPK34H datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 100MBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf