Cornell Dubilier Electronics 381LX822M063A452
381LX822M063A452 picture photo
Mfg. Part Number
381LX822M063A452
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
381LX822M063A452.pdf
Availability of 381LX822M063A452
QUANTITY
381LX822M063A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX822M063A452
Internal Part NumberEIS-381LX822M063A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX822M063A452
Related Links381LX822, 381LX822M063A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX822M063A452 Details Description
Related parts for 381LX822M063A452
TVS DIODE 4VWM SSMINI datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC LATCH OCT D-TYPE 3-ST 20-DIP datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.12K OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HXCT-3.2-9 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
25P F FILT 1300PF 4-40 datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf