Cornell Dubilier Electronics 382LX222M200A052
382LX222M200A052 picture photo
Mfg. Part Number
382LX222M200A052
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
382LX222M200A052.pdf
Availability of 382LX222M200A052
QUANTITY
382LX222M200A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX222M200A052
Internal Part NumberEIS-382LX222M200A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX222M200A052
Related Links382LX222, 382LX222M200A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX222M200A052 Details Description
Related parts for 382LX222M200A052
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 845 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 320 OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V 3-USP datasheet.pdf