Cornell Dubilier Electronics 382LX333M035A052
382LX333M035A052 picture photo
Mfg. Part Number
382LX333M035A052
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
382LX333M035A052.pdf
Availability of 382LX333M035A052
QUANTITY
382LX333M035A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX333M035A052
Internal Part NumberEIS-382LX333M035A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX333M035A052
Related Links382LX333, 382LX333M035A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX333M035A052 Details Description
Related parts for 382LX333M035A052
AC/DC CONVERTER 12V 25W datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC 2.55V P-P 20% TO92-3 datasheet.pdf
HEATSINK 37.5X37.5X24.5MM NO TIM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC ROCKER datasheet.pdf
AC DRIVE,1/4HP,240V,0.2KW,3PH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
AM63131A227 TERMINATION PUNCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 49.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf