Cornell Dubilier Electronics 382LX472M250N102
382LX472M250N102 picture photo
Mfg. Part Number
382LX472M250N102
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
382LX472M250N102.pdf
Availability of 382LX472M250N102
QUANTITY
382LX472M250N102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX472M250N102
Internal Part NumberEIS-382LX472M250N102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)42 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.88A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX472M250N102
Related Links382LX472, 382LX472M250N102 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX472M250N102 Details Description
Related parts for 382LX472M250N102
BOX ABS BLACK 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 14PS IDC FSKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 16 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf