Cornell Dubilier Electronics 383LX123M100N082
383LX123M100N082 picture photo
Mfg. Part Number
383LX123M100N082
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
383LX123M100N082.pdf
Availability of 383LX123M100N082
QUANTITY
383LX123M100N082 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX123M100N082
Internal Part NumberEIS-383LX123M100N082
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.44A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)