Cornell Dubilier Electronics 383LX182M400B082VS
383LX182M400B082VS picture photo
Mfg. Part Number
383LX182M400B082VS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
383LX182M400B082VS.pdf
Availability of 383LX182M400B082VS
QUANTITY
383LX182M400B082VS Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX182M400B082VS
Internal Part NumberEIS-383LX182M400B082VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX182M400B082VS
Related Links383LX182M, 383LX182M400B082VS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX182M400B082VS Details Description
Related parts for 383LX182M400B082VS
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 24-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BATT 3V LITH CAMERA datasheet.pdf