Cornell Dubilier Electronics 383LX222M200A052
383LX222M200A052 picture photo
Mfg. Part Number
383LX222M200A052
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
383LX222M200A052.pdf
Availability of 383LX222M200A052
QUANTITY
383LX222M200A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX222M200A052
Internal Part NumberEIS-383LX222M200A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX222M200A052
Related Links383LX222, 383LX222M200A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX222M200A052 Details Description
Related parts for 383LX222M200A052
CAP FILM 0.012UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 5V 15W 3.00A datasheet.pdf
IC CLK GEN VCXO M-LVDS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf