Cornell Dubilier Electronics 383LX222M250A082
383LX222M250A082 picture photo
Mfg. Part Number
383LX222M250A082
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
383LX222M250A082.pdf
Availability of 383LX222M250A082
QUANTITY
383LX222M250A082 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX222M250A082
Internal Part NumberEIS-383LX222M250A082
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX222M250A082
Related Links383LX222, 383LX222M250A082 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX222M250A082 Details Description
Related parts for 383LX222M250A082
DIODE ZENER 43V 500MW DO35 datasheet.pdf
CABLE SMB/SMB 36" RG-316 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf