Cornell Dubilier Electronics 383LX222M250A082
383LX222M250A082 picture photo
Mfg. Part Number
383LX222M250A082
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
383LX222M250A082.pdf
Availability of 383LX222M250A082
QUANTITY
383LX222M250A082 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX222M250A082
Internal Part NumberEIS-383LX222M250A082
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX222M250A082
Related Links383LX222, 383LX222M250A082 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX222M250A082 Details Description
Related parts for 383LX222M250A082
IDC CABLE- ASC26G/ AE26M / ASC26 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SIDAC DL-CHP SLIC 95V 150A DO214 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 30W datasheet.pdf
SOLAR SYSTEM PANEL&CONTROL CABIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf