Cornell Dubilier Electronics 383LX222M250B052V
383LX222M250B052V picture photo
Mfg. Part Number
383LX222M250B052V
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
383LX222M250B052V.pdf
Availability of 383LX222M250B052V
QUANTITY
383LX222M250B052V Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX222M250B052V
Internal Part NumberEIS-383LX222M250B052V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.35A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX222M250B052V
Related Links383LX222, 383LX222M250B052V Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX222M250B052V Details Description
Related parts for 383LX222M250B052V
FIXED IND 15UH 1.05A 190 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR QUAD N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 10% 1410 datasheet.pdf
HANDLE RATCHET REV SWIVEL 1/2" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SLA 17/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf