Cornell Dubilier Electronics 383LX222M250N062
383LX222M250N062 picture photo
Mfg. Part Number
383LX222M250N062
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
383LX222M250N062.pdf
Availability of 383LX222M250N062
QUANTITY
383LX222M250N062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX222M250N062
Internal Part NumberEIS-383LX222M250N062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX222M250N062
Related Links383LX222, 383LX222M250N062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX222M250N062 Details Description
Related parts for 383LX222M250N062
TERM BLK W/FOOT&LUG 11MM GRAY datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC2W-NO SHLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LP 5V SER 16-QSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
2 1/2" FLANGED WHITE W/NO OP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf