Cornell Dubilier Electronics 383LX223M080B092VS
383LX223M080B092VS picture photo
Mfg. Part Number
383LX223M080B092VS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
383LX223M080B092VS.pdf
Availability of 383LX223M080B092VS
QUANTITY
383LX223M080B092VS Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX223M080B092VS
Internal Part NumberEIS-383LX223M080B092VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.83A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.701" (94.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX223M080B092VS
Related Links383LX223M, 383LX223M080B092VS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX223M080B092VS Details Description
Related parts for 383LX223M080B092VS
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 200-566 CMA 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 333OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf